Kto zapłaci akcyzę za energię z paneli fotowoltaicznych
W związku ze wzrostem zainteresowania fotowoltaiką, pojawia się pytanie o opodatkowanie akcyzą energii elektrycznej wytworzonej przy jej użyciu, jak również o obowiązki akcyzowe z tym związane.
W dobie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, a jednocześnie wzrostu dbałości o środowisko naturalne inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz powszechniejsze. Buduje się elektrownie wiatrowe, biomasowe, a stałym elementem zadaszenia domów stają się panele fotowoltaiczne.
Po pierwsze należy wskazać, iż energia elektryczna stanowi wyrób akcyzowy. Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię.
Przy czym, należy pamiętać, iż podatnikiem akcyzy jest każdy podmiot, który dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą (art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym). Tak, więc co do zasady, każdy kto wytwarza energię elektryczną, a następnie ją zużywa jest podatnikiem akcyzy i zobowiązany jest do stosowania przepisów ustawy o podatku akcyzowym.
Zwolnienie z akcyzy
Ustawodawca przewidział szczególne zwolnienie od akcyzy dla energii elektrycznej, o którym mówi § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 czerwca 2021 r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta